Nabízené služby:

 • Zakázková výroba cajonu na míru
 • Opravy cajonů libovolné značky – například prasklá přední deska, poškozený struník i větší poškození.
 • Restaurace cajonů – nový odolný lak, tmelení hlubších rýh, změna designu apod.
 • Vypůjčení cajonu z mé dílny na testování.

Zakázková výroba cajonu na míru

MOŽNÉ VARIANTY NÁSTROJE:

Typ dřeva
Struník
Barvy
Velikost
Design
Obaly na cajony
Obal
Typ dřeva

Volba dřeva ovlivní hned několik vlastností výsledného cajonu. Má výrazný dopad na celkovou váhu nástroje a charakter a barvu zvuku.


Vybírat lze z velkého množství běžně dostupných materiálů, ale i vzácných exotických dřevin:

Tělo nástroje:

 • Bříza, překližka: zvučné středně tvrdé dřevo – dle mého názoru nejvhodnější na cajon pro aktivního hudebníka, který s ním cestuje jen občas. Optimální kombinace kvalita zvuku vs. váha nástroje.

Tloušťka: 

10, 12, 15 nebo 18 mm

 

 • Topol, překližka: měkké zvučné dřevo – vhodné pro hudebníka, který s nástrojem často cestuje. Též vhodné na poloviční cajony pro děti, které ho pak snadněji přenáší. Váha je cca 60% oproti bříze, což může nástroj příjemně odlehčit na cca 3 kg v dospělé velikosti. Nevýhodou je menší odolnost proti mechanickému poškození a ne moc výrazná kresba dřeva.

Tloušťka: 

10 mm

 

 • Buk, překližka: tvrdé méně zvučné dřevo – vhodné na výrobu nástroje, který snese i hrubé zacházení. Zároveň bude jeho zvuk velmi “rychlý”.

Tloušťka: 

10 mm

 

Na přání: samozřejmě lze jít i jinou cestou. Běžné dostupné jsou i překližky smrkové a borové. Nebráním se i práci s masivním dřevem. Pokud máte vlastní zdroje, tak i ty je možné využít.

Ozvučná deska nástroje:

 • Bříza, překližka: mnohovrstvá překližka, která je velmi odolná proti prasknutí již od tenkých rozměrů. Optimální volba kvalita zvuku vs. cena.

Tloušťka: 

1.5, 2, 2.5, 3 nebo 4 mm

 

 • Mahagon, překližka: vzácnější materiál s hustou strukturou poskytující příjemný zvuk s kulatějšími výškami, pevnými basy a silnějšími středy.

Tloušťka: 

2.4 mm, na objednávku i jiné

 

 • Ořech: tón ořechu je oproti mahagonu teplý, s dobře slyšitelným středovým pásmem a dlouhým, vyrovnaným sustainem.

Tloušťka: 

2.4 mm, na objednávku i jiné

 

 • Třešeň: dřevo s krásnou kresbou, jedinečným zabarvením. Patří mezi tvrdší a těžší, čímž je ovlivněn i charakter zvuku.

2.4 mm, na objednávku i jiné

 

 • Javor: zvukově je brilantní a konkrétní s detailně prokreslenými výškami, výše posazenými středy a průraznými basy. Má nezaměnitelnou kresbu.

2.4 mm, na objednávku i jiné

 

 • Buk, překližka: méně vrstvená, ale z pevného dřeva. Výhodou je vysoká odolnost a tím i větší trvanlivost. Úder má velmi krátký dozvuk.

Tloušťka: 

3 nebo 4 mm

 

Struník

Cajon umožňuje zahrát široké spektrum tónů. Od silných basů až po vysoké rychlé údery. Struník (snare) se stará o specificky “chrastivý” zvuk cajonu. Je uložen zhruba uprostřed mezi basovými a výškovými tóny. Tedy vlastně takové středy. Laditelný struník tedy obzvlášť v uzavřeném prostoru funguje jako ekvalizér. Jeho správným naladěním dokážete středy zvýraznit oproti ostatním tónům. Zároveň to ovlivní i rychlost odskoku desky při rychlém hraní vysokých tónu jednotlivými prsty (finger rolls), což pokročilý hráč může velmi ocenit. Struník lze i plně deaktivovat pro tichý perkusní doprovod jiných nástrojů. 

 • U mých cajonů je struník standardně nastavitelný, jelikož to považuji za naprosto nepostradatelnou vychytávku. Ovládání je na boku cajonu a lze ho snadno rychle měnit i během hraní. 
 
 • Počet strun ve struníku:  ovlivňuje sílu přítlaku strun a také intenzitu “chrastění” v celkovém zvuku cajonu.
 

Na výběr je 20, 30 nebo 40 strun

 • U dětských cajonů je struník montován napevno, nastavitelný lze namontovat na přání.
Barvy

Aby to byl opravdu cajon na míru, musí samozřejmě mít i barvu, která je Vám nejmilejší 🙂

 • Každý typ dřeva má svůj specifický odstín, který se dále jemně ovlivnit výběrem použitého laku nebo oleje.
 
 • K výraznému barvení dřeva používám lihová mořidla, která mohou výrazně proměnit přírodní vzhled dřeva a přitom zanechat jeho krásnou kresbu. 
 
 • Na výběr je široké spektrum: ořech, mahagon, kaštan, cedr, dub, palisandr, zeleň, modř, čerň a další. Škála je opravdu široká. Lze volit i kombinaci barev. Každý jednotlivý díl cajonu lze nabarvit individuálně.
 

Základní přehled mořidel na březovém dřevě:

Vzorkovník
Velikost

Velikost lze volit naprosto libovolně. Dle mého názoru je hodně důležité nástroj náležitě upravit především podle výšky postavy hráče. Zaručí to správnou pozici těla při hraní, která umožní bez problému ideálně dosáhnout na jednotlivé typy úderů (především basový) a zajistí komfort pro záda, což poznáte především při delším hraní.

Hloubka cajonu ovlivňuje celkový objem nástroje a tím především intenzitu basů. Standardně je 30 cm u dospělé verze. 

Pro přesné nastavení budu potřebovat následující údaje:

Výška cajonu

Umístění struníku

Opřete se zády o zeď, že stehna a lýtka svírají pravý úhel. Změřte vzdálenost hýždí od země.

Změřte vzdálenost od poloviny druhého kloubu prostředníčku po jeho konec.

Design

Spektrum barev lze doplnit i speciální designové prvky jako jsou kresby akrylovými barvami nebo vypalování pájkou do dřeva. Motivy jsou libovolné na přání. Zákazník může kresbu na cajon vytvořit i sám a já následně dokončím povrchovou úpravu.

Standardně je na cajonu vypálené logo (viz záhlaví stránky). A to na přední desce a v zadní části cajonu.

Obal

Na přání lze cajon dodat v krásném ručně šitém transportním obalu od švadlenky Zuzky. Vybírat může z téměř neomezeného množství pevných látek a designů. Vzhled může být na Vaše přání nebo jen nechte Zuzku kreativně obal naladit podle vzhledu cajonu a Vašeho osobního stylu.

Všem klientům doporučuji si ho pořídit, hned na začátek protože udělat do cajonu díru je nečekaně snadné 🙂 Navíc tím i výrazně prodloužíte životnost nástroje s ohledem na dřevo, které je rádo v suchu.

Batoh má nastavitelné zádové popruhy pro maximální pohodlí při přenášení (naši zákazníci s nimi i lyžují 🙂

Cena

Odvíjí se samozřejmě od náročnosti výroby, ceny materiálu a specifických požadavků. Rozptyl je celkem široký od 3 do 8 tisíc. Vždy je proto nejlepší se potkat, zavolat si nebo napsat a společně najít tu nejlepší variantu výkon/vzhled/cena.